Noslēgusies LOK on-line konference par bērnu un jauniešu sporta jauno realitāti
Sportam ir būtiska nozīme bērnu labsajūtas veicināšanā un personības attīstībā. Taču kā mainās spēles noteikumi, mainoties situācijai Latvijā un pasaulē? Atbildes uz jaunajiem izaicinājumiem Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) meklēja konferencē “Bērnu un jauniešu sports Latvijā: kāda ir jaunā realitāte?”.
Lai diskutētu par pārmaiņām sporta izglītības jomā, kā arī sporta lomu ģimenē un sporta ietekmi gan uz cilvēku fizisko, gan emocionālo veselību, 20. oktobrī LOK rīkoja on-line konferenci “Bērnu un jauniešu sports Latvijā: kāda ir jaunā realitāte?”.
Konferences laikā ikviens interesents, tostarp vecāki, pedagogi un izglītības iestāžu darbinieki, LOK mājaslapā vai LOK YouTube un Facebook profilos “OlimpiadeLV”, tiešraidē varēja sekot līdzi ekspertu prezentācijām un diskusijām par jaunākajām tendencēm jauniešu sportā, aktualitātēm sporta izglītībā un projekta “Sporto visa klase” jaunumiem.
Konferences laikā plašāk tika diskutēts par tādām tēmām kā “Sportisks gars ģimenē”, “Bērna labsajūtas trīscīņa”, “Spēle digitālajā laukumā” un “Uzvarētāja taktika ceļā uz mērķi”.
Konferences sadaļā “Sportisks gars ģimenē” tika meklētas atbildes uz jautājumiem, cik liela ir sporta nozīme bērnu vērtību sistēmas veidošanā un personības attīstībā, kāda ir pieaugušo loma piemēra radīšanā un kā kopā sportošana ģimenē var dot pievienotu vērtību.
“Bērna labsajūtas trīscīņa” ir tēma, kas veltīta sporta un veselīga uztura nozīmei, pētot uzturu kā rīku veselības problēmu mazināšanai un pašsajūtas uzlabošanai, kustīgu dzīvesveidu kā preventīvu līdzekli cīņā ar veselības problēmām un sporta nozīmi bērna fiziskās un mentālās veselības veicināšanā.
Sadaļā “Spēle digitālajā laukumā” notika diskusija un pieredzes apmaiņa starp dažādu jomu pārstāvjiem par viedo tehnoloģiju lietošanu un digitalizācijas lomas pieaugumu ikdienā un sportā. Savukārt konferences noslēdzošā tēma “Uzvarētāja taktika ceļā uz mērķi” bija veltīta pārmaiņām sporta izglītības sistēmā laika gaitā, kompetenču izglītības integrēšanai sporta stundās, labās prakses piemēriem skolās un jaunumiem projekta “Sporto visa klase” norisē.
"Sports ir ļoti nozīmīgs faktors, kas veicina bērna veselību, pilnveido bērna personību un dod motivāciju iet uz mērķiem", on-line konferencē atzina LOK prezidents Žoržs Tikmers.
Skeletona izlases treneris Dainis Dukurs konferencē atklāja, ka vienmēr ir vēlējies, lai viņa bērni no agras bērnības ir fiziski attīstīti un veseli. "Mērķis nebija medaļas, bet tieši veselība. Vecāku loma, atbalstot bērnus sporta panākumos, ir ļoti nozīmīga."
"Bērni ir vecāku spogulis. Bērniem ir ļoti raksturīgi atdarināt vecākus. Mēs ar savu piemēru varam parādīt to, ka sports var būt aizraujošs. Vecākiem ir jābūt radošiem. Jāatceras sava bērnība un jāmeklē jauni varianti, kā nodarbināt bērnus, neapstājoties pie pirmajām grūtībām, kad bērns saka, ka nevēlas neko darīt", on-line konferencē atzina fitnesa un vieglatlētikas trenere Zanda Zariņa-Rešetina.
"Atslēgas moments ir bērna pedagogi un treneri. Izdoma un pieeja alternatīvam sportam, pielāgojoties pandēmijai. Nav vienas receptes labam pedagogam vai trenerim, bet ļoti svarīgas ir savstarpējās attiecības", konferencē stāstīja basketbola treneris Uvis Helmanis.
Olimpiskais vicečempions soļošanā un fizioterapeits Aigars Fadejevs uzstājoties konferencē atzīst, ka sportists nav tas, kurš ar sportu pelna naudu, bet gan tas, kurš mērķtiecīgi un regulāri sporto. "Veselā miesā, vesels gars. Bērnam attīstoties ir vitāli svarīgi kustēties. Lai smadzenes darbotos, ir jābūt asins apgādei, ko nodrošina fiziskas aktivitātes. Fiziskā un mentālā veselība iet roku rokā."
"Ir svarīgi atrast sporta veidu, kurš bērnam ir piemērots ne tikai pēc fiziskām iespējām, bet arī pēc bērna vērtībām. Vai bērns ir komandas spēlētājs, vai individuālā sporta piekritējs? Šis ir pamatjautājums, uz kuru jāatbild, lai izvēlēties pareizo virzienu", atklāja veselības psiholoģe Anastasija Pušņakova. "Sports palīdz bērnam uzlabot emocionālu veselību un ievērojami novērst depresiju."
Fitnesa un veselības sporta trenere Nika Linde uzsvēra, ka sporta un ikdienas fiziskās aktivitātes mērķis nav skaistums, bet pirmkārt veselība. "Nejauciet fizisko aktivitāti ar ikdienas aktivitāti – tās ir divas dažādas lietas."
"Kāpēc bērnam jāatsakās no šokolādes batoniņa, ja vecāki nespēj atteikties no tā?", on-line konferencē jautājumu uzdeva Rimi bērniem uztura speciāliste Olga Ļubina. "Iesaistiet bērnu maltīšu plānošanā. Svarīgi ir tas, kā mēs runājam ar bērnu un dodam iespēju izvēlēties. Tā bērnam radīsies labāka sapratne par uztura nozīmi un veidosies veselīgi ieradumi."
Fizioterapeite un raidījuma "Hat Trick" vadītāja Agneta Liepājniece uzsvēra, ka digitālā vide dod iespēju paplašināt auditoriju, bet svarīga ir arī personīga pieeja, jo ne visiem der pilnīgi visas treniņu programmas. "Fiziskām aktivitātēm jārada prieks, arī mājās un ierobežotos apstākļos. Sports ir morāle un prasa raksturu."
"Lai arī tehnoloģijas strauji attīstās, tā ir tikai papildierīce, tāpat vienmēr būs svarīgs cilvēcīgais faktors", stāsta Latvijas Mobilais telefons Biznesa vadības dienesta direktors Vīgants Radziņš. "Viedierīces un tehnoloģijas var palīdzēt raisīt interesi bērnos un jauniešos darboties un sportot."
Krimuldas vidusskolas sporta skolotāja Antra Šverna stāsta, ka pateicoties viedierīcēm mūsdienās, var dot sporta uzdevumus attālināti un saņemt atgriezenisko saiti. "Pirms 20 gadiem tas nebūtu bijis iespējams! Tehnoloģijas un viedierīces ļauj rast jaunas idejas caur sociālajiem tīkliem, kuras izmantot savā ikdienā, piemēram QR koda integrēšana. Starpbrīžos un skolas pasākumus izmantojam TV ekrānus, kur mudinām bērnus kustēties, pārraidot vingrinājumus. Sporta nodarbībās izmantojam viedaproces, lai sekotu līdzi, cik aktīvi bērns ir pavadījis sporta nodarbību, kāda bijusi pulsa zona un pieveikto soļu skaits."
"“Tava klase” projektā katru reizi centos uzstāties kā pirmo reizi, runāt ar degsmi un iedvesmot ne tikai bērnus, bet arī vecākus un vecvecākus!", atklāja “Tava klase” sporta skolotājs un fiziskās sagatavotības treneris Dinārs Zāģers. "Skolotājiem un treneriem iesaku neatkarīgi no situācijas vienmēr spēt pielāgoties un nodot caur kameru tikpat lielu enerģiju, kā klātienē! Mans mērķis ir rast motivāciju kustēties vairāk un nodot to tālāk!"
"Klasisko stafetes uzdevumu vari veidot radoši, pēc tam izanalizējot bērna stratēģiju un taktiku, stiprinot bērnu sadarbību savā starpā, interesi un procesu, kurā bērni ir iesaistīti", stāsta “Skola 2030” eksperte un Valmieras Valsts ģimnāzijas sporta skolotāja Maija Priedīte. "Mūsdienās sporta nodarbības notiek daudz aizraujošāk un radošāk. Kvalitatīvi sagatavota sporta nodarbība rada prieku vadīt nodarbību, un bērni to jūt."
“Sporto visa klase” pētījuma vadītāja Dace Reihmane uzsvēra, ka Pasaules Veselības organizācija rekomendē 60 minūtes dienā aktīvu fizisko aktivitāti katru dienu, “Sporto visa klase” pētījuma rezultāti rāda to, ka neskatoties uz to, ka Latvijā 70% bērniem ir papildu fiziskā slodze, tikai 50% sasniedz šo kustību minimumu.”
"Sagatavošanās attālinātajai sporta nodarbībai prasīja vairāk laika un radošāku pieeju. Sporta inventāram izmantojām to, kas mājās ir pieejams, piemēram ūdens pudeles. Idejas smēlos no ārzemju kolēģiem. Paldies sociālajiem tīkliem!", atzina Āgenskalna sākumskolas sporta skolotājs Sergejs Dolotins. "Sporta nodarbība vairs nav tikai sporta nodarbība, mēs izmantojam augļus, svešvalodas un dažādas lietas, lai nodarbībās noturētu uzmanību. Skolotājs nav tikai skolotājs, ja Tu nekautrējies būt mazliet bērna lomā, izmantot aktiermākslu un būt brīžiem klauns, bērniem būsi interesants vienmēr!"
"“Sporto visa klase” projektā piedalos jau ceturto gadu. Tas man deva jaunus draugus un palīdzēja uzlabot veselību. Gan es, gan citi skolēni ar lielu prieku piedalās šajā projektā. Turklāt tas uzlabo arī mūsu mācību rezultātus!", uzsvēra Jelgavas 4. vidusskolas 6. klases skolniece un projekta “Sporto visa klase” dalībniece Marta Ozola.
Programmu “Sporto visa klase” organizē LOK sadarbībā ar “Olimpisko Solidaritāti”, Izglītības un zinātnes ministriju un pašvaldībām, to atbalsta LOK ģenerālsponsors “Latvijas Mobilais Telefons”, mazumtirdzniecības tīkls "Rimi Latvia", sporta preču veikalu tīkls SIA “Sportland” un holdinga kompānija “LNK Group”.
PILNS ON-LINE KONFERENCES IERAKSTS BŪS ATRODAMS LOK YOUTUBE KANĀLĀ "OLIMPIADELV".