NHL hokejisti nepiedalīsies 2018.gada Phjončhanas ziemas Olimpiskajās spēlēs
Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK), Starptautiskā Ledus hokeja federācija (IIFF) un NHL Spēlētāju asociācija (NHLPA) paudušas neizpratni par Nacionālās hokeja līgas (NHL) lēmumu nelaist spēlētājus uz 2018.gada Phjončhanas ziemas Olimpiskajām spēlēm, kamēr Olimpiādes rīkotāji cer, ka planētas spēcīgākā līga pārdomās.
Kā vēstīts, pirmdien NHL vadība oficiāli paziņoja, ka tās hokejisti nepiedalīsies 2018.gada Phjončhanas ziemas Olimpiskajās spēlēs.
"Šī noteikti ir liela vilšanās tiem spēlētājiem, kuri gribēja piedalīties Olimpiskajās spēlēs. Jūtam līdzi šiem atlētiem. Šo lēmumu vēl vairāk nesaprotamu padara fakts, ka IIHF piedāvāja spēlētājiem tādus pat apstākļus kā iepriekš, sedzot pārlidojumus un apdrošināšanu. Tomēr Olimpisko spēļu turnīrs viennozīmīgi būs interesants, jo tajā piedalīsies hokejisti no citām profesionālajām līgām," teikts SOK paziņojumā.
Tāpat neizpratni par lēmumu paudusi IIHF.
"IIHF ir vīlusies pēc NHL komisāra Gerija Betmena lēmuma paziņošanas. Cienām NHL lēmumu nepiedalīties Olimpiskajās spēlēs, taču nav noslēpums, ka tas ietekmēs hokeja līdzjutējus, jo Olimpiādes turnīrs ir pašas labākās hokeja sacensības, kuras izbaudām kopš 1998.gada. Līdz ar to hokejs no tā zaudēs," teikts IIHF paziņojumā.
Savukārt IIHF prezidents Renē Fāzels atzīmēja, ka jāturpina gatavoties Olimpiskajām spēlēm, neskatoties uz NHL lēmumu.
"Jāatceras, ka labākie no Olimpiskā hokeja brīžiem piedzīvoti bez NHL hokejistiem. Mums ir uzdevums popularizēt un būvēt pamatus hokejam Āzijā," skaidroja Fāzels.
Nedaudz skarbāka savā paziņojumā bija NHLPA.
"Jebkura neērtība, kas saistīta ar hokejistu dalību Olimpiskajās spēlēs, ir niecīga, salīdzinot ar to, ka viņiem ir iespēja parādīt savu spēli starptautiskajā arēnā. NHL var uzskatīt, ka tā soda SOK vai hokejistus, vai abus, par to, ka nemudina klubu īpašniekus laist uz Olimpiskajām spēlēm. Šis lēmums kavē mūsu lieliskās spēles paplašināšanos visā pasaulē," teikts NHLPA paziņojumā.
Turpretī Olimpisko spēļu rīkotāji nav zaudējuši cerību, ka NHL pārdomās savu lēmumu. Kā pavēstījusi spēļu organizācijas komitejas preses pārstāve Nensija Pārka, vēl ir laiks "padziļinātām diskusijām" starp NHL, NHLPA, IIHF un SOK, paužot cerību, ka risinājums tiks atrasts.
Tikmēr portāls "Insidethegames.biz" vēsta, ka SOK prezidents Tomass Bahs vēl nav zaudējis cerību, ka Olimpiskajās spēlēs varēs ieraudzīt pasaules hokeja spožākās zvaigznes.
"Tad jau redzēs. Tas ir ļoti nepatīkami tiem hokejistiem, kuri vēlējās doties uz Olimpiskajām spēlēm. NHL tika piedāvāt tie paši nosacījumu, kas iepriekš, bet šoreiz viņus tas neapmierināja. Viņi noteikti vēlējās vairāk, bet mēs nezinām, ko tieši," izteicies Bahs.
NHL profesionāļi pirmo reizi Olimpiādē spēlēja 1998.gadā Nagano, pēc tam ik pēc četriem gadiem piedaloties arī Olimpiskajos turnīros Soltleiksitijā, Turīnā, Vankūverā un Sočos.
Tomēr tagad NHL vadība nav spējusi vienoties ar SOK un IIHF par finansiālajiem nosacījumiem. NHL vēlējās, lai SOK sedz hokejistu ceļošanas un apdrošināšanas izdevumus, kā arī, lai līga varētu izmantot Olimpiskos simbolus savās mārketinga aktivitātēs.
Tāpat līgas komisārs Gerijs Betmens iepriekš uzsvēra, ka līgai nav izdevīgi sezonas vidū izmantot pārtraukumu NHL regulārajā čempionātā, kas būtu saistīts ar Olimpiskajām spēlēm, jo klubu īpašniekiem tas nes zaudējumus.
Lai arī iepriekš IIHF prezidents Renē Fāzels sacīja, ka IIHF ir gatava NHL samaksāt septiņus miljonus dolāru (6,3 miljonus eiro), tomēr tagad ir pilnīgi skaidrs, ka vienošanās nav panākta un NHL spēlētāji uz Dienvidkoreju nebrauks. Neoficiāla informācija liecināja, ka NHL kompensācijā vēlas saņemt 15 līdz 20 miljonus dolāru (13,8 līdz 18,5 miljoni eiro).
Tiesa, nav izslēgts, ka kāds no NHL spēlētājiem uz Olimpiādi dodas uz savu galvu, kā to iepriekš ir paudis Aleksandrs Ovečkins, solot pārstāvēt Krieviju arī tad, ja NHL spēlētāji Olimpiskajās spēlēs nepiedalīsies.
Phjončhanas Olimpisko spēļu hokeja turnīra dalībnieki tika noteikti jau pēc 2015.gada pasaules čempionāta - četrgades prestižākajam notikumam automātiski kvalificējās astoņas labākās tā brīža IIHF ranga izlases Zviedrija, Somija, Kanāda, Krievija, ASV, Čehija, Šveice, Slovākija, kā arī sacensību rīkotāja Dienvidkoreja. Savukārt pārējās trīs komandas septembrī tika noskaidrotas trijos kvalifikācijas turnīros, ceļazīmes iegūstot Vācijai, Slovēnijai un Norvēģijai.
Latvijas izlase bija piedalījusies iepriekšējās četrās Olimpiskajās spēlēs, tomēr šoreiz to aiz svītras atstāja Vācija.