Meklē risinājumu samilzušajām problēmām svarcelšanā

LETA
10:19, 16. oktobris 0

Izcilais Latvijas svarcēlājs Viktors Ščerbatihs, kurš pašlaik ir starptautiski neatzītās Latvijas Svarcelšanas federācijas (LSF) prezidents, vēlas redzēt visas oficiāli atzītās Latvijas Svarcelšanas klubu apvienības (LSKA) vadības nomaiņu.

Kā ziņots, svarcelšanā Latvijā jau ilgstoši iesakņojušies konflikti, kas nelabvēlīgi ietekmē sporta veida attīstību, un strīdnieku domstarpības pat apdraudējušas spēcīgāko svarcēlāju iespējas sagatavoties un startēt pasaules, Eiropas čempionātos, kā arī pagājušā gada Londonas Olimpiskajās spēlēs. Tādēļ pēc vienošanās ar Starptautisko Svarcelšanas federāciju (IWF) sacensību rīkotāji pašlaik akceptē tikai Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) parakstītus Latvijas svarcēlāju pieteikumus.

Šīgada septembrī LOK izpildkomitejas sēdē tika pieņemts lēmums aicināt Latvijas svarcelšanas sabiedrību uz konstruktīvu dialogu, rīkojot ārkārtas sapulci, lai lemtu par sporta veida attīstību, vienotu pārvaldes struktūru sporta veida koordinācijai un vadīšanai Latvijā, kā arī LSKA valdes pirmstermiņa vēlēšanām. Vēlāk LSKA, kuras valdes priekšsēdētājs ir Aivars Ritenieks, nolēma pakļauties LOK aicinājumam un rīkot valdes pirmstermiņa vēlēšanas, lai arī šādu soli no LOK puses dēvē par spiediena izdarīšanu.

LSKA savu ārkārtas pilnsapulci rīko trešdien, taču uz LOK sasaukto diskusiju tās pārstāvji otrdien neieradās. LOK prezidents Aldons Vrubļevskis uzsvēris, ka šāda rīcība netuvina visas puses kompromisa panākšanai un demonstrē zināmu attieksmi. Tāpat LSKA izvēlējušies rīkot vēlēšanas dienā, kad Latvijā neatradīsies LOK izvirzītais konflikta vidutājs Raimonds Bergmanis.

Trešdienas LSKA pilnsapulcē piedalīsies arī Vrubļevskis, kā arī Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvji. Tāpat sapulci plāno apmeklēt Ščerbatihs un vēl viens LSKA opozicionārs, nopelniem bagātais treneris Eduards Andruškevičs, kuri cer tikt pie brīvā mikrofona un paust savu nostāju.

"Šī ir unikāla situācija Latvijas sportā, ar kuru laika gaitā esam sadzīvojuši. Tomēr laiku pa laikam tā saasinās. Tas ir kā ar sāpošu zobu - to neizraujot, sāpes mazākas nekļūs. LOK uzskata, ka līdzās juridiskiem jautājumiem allaž svarīgas ir arī sportistu un treneru iespējas veikt savu darbu, kas pie pašreizējās kārtības nav iespējams," otrdien izteicās LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers.

"Mani mulsina, ka pēdējo mēnešu laikā kopš konflikta aktualizēšanās no pašvaldību puses bijusi vienaldzīga attieksme pret esošo situāciju. Tas demonstrē, ka personīgo ambīciju un nepatikas rezultātā ir palikusi novārtā svarcelšanas attīstība Latvijā," izteicās Vrubļevskis. "Pieļauju, ka zināma vainas pakāpe ir gan Ščerbatiha un LSF, gan Ritenieka un LSKA pusē. Uzskatām, ka šādā situācijā vadība ir jāuzņemas kādai trešajai personai, kas spēs abas puses vienot."

"Vēlamies pavilkt svītru zem pagātnes notikumiem un mudināt abas puses sākt domāt par sportistu nākotni. Nedrīkstam pieļaut, ka IWF šī visa rezultātā pārtrauc ar mums dialogu," uzsvēra Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) prezidents Einars Fogelis. "LSKA ir jāpieņem racionāls lēmums un jāpiedalās vienotas svarcelšanu pārraugošas organizācijas izveidē."

Trešdienas LSKA balsojumā piedalīsies 11 tās biedri. Lai arī plaši tiek uzskatīts, ka valdes sastāvs paliks nemainīgs un tādējādi arī turpmāk svarcelšanas sabiedrība būs sašķelta, informācija no LSKA iekšpuses liecina, ka vismaz daļa tās biedru ir gatavi pārmaiņām. Šeit gan nepieciešama jauna vadība, par kuru būtu gatava balsot LSKA saime, taču Ščerbatihs un Andruškevičs pašlaik neuzskata par iespējamu iesaistīties apvienības darbā.

"Domstarpības sākās jau 2008.gadā, kad pēc Ščerbatiha sasniegumiem Eiropas un pasaules čempionātā tika saņemta liela nauda. LSKA vadība vienpersoniski iesaistījās tās sadalē, nepildot sportistiem un treneriem iepriekš dotos solījumus, un tas viss sākās," izteicās Andruškevičs. "Mēs neredzam par iespējamu strādāt kopā ar LSKA, jo viņi mūsos neklausās."

Pašam Ščerbatiham ir piedāvāts kļūt par LSKA prezidentu, tomēr, valdē paliekot Riteniekam un viņa domubiedriem, izcilais Latvijas svarcēlājs šādu piedāvājumu ir noraidījis.

Pēc trešdienas balsojuma par tā iznākumu tiks informēta LOK Izpildkomiteja, kas pieņems lēmumu par tālāku rīcību. Līdz šim LOK Izpildkomiteja, kas savulaik uzsākusi izmeklēšanu par LSKA darbību, bet tagad pirms apvienības vēlēšanām to apturējusi, uzdotie uzdevumi sevī ietver sporta veida vienotības atjaunošanu, sportistu un treneru diskriminācijas nepieļaušanu, savienības statūtu ievērošanu no sportistu un treneru puses, pilnvērtīgas sadarbības atjaunošanu ar IWF, IZM, LOK un LSFP, kā arī finansiālā atbalsta palielināšanu un starptautisku sacensību rīkošanu Latvijā.

"Cilvēks [Ritenieks] ir pierādījis, ka neprot rīkoties ar naudu. Mēs šādos apstākļos ar nākotni nevaram rēķināties. Mēs varam ar LSKA runāt tikai tad, ja mums tiks dotas kādas garantijas par sava finansējuma drošību, tomēr tādas neviens nevar sniegt," uzskata Ščerbatihs. "Mūsu skatījumā Ritenieks vairs nedrīkst darboties organizācijas valdē, tāpat jāmaina viss tās sastāvs. Ja tas notiks, un tam es neticu, svarcelšanas sabiedrība varēs atkal strādāt kopīgi."

IZM tikmēr uzsver Sporta likuma nozīmi, kas nosaka, ka attiecīgu sporta veidu valstī koordinē viena organizācija, kas šajā gadījumā ir LSKA. Tai nemainīgi piemīt šādas funkcijas, turklāt IZM nav konstatējusi tādus juridiskus pārkāpumus, lai šīs pilnvaras atņemtu.

Šeit jāizceļ, ka IZM vērtē tikai federācijas juridisko darbību atbilstību likumam. Citas federācijas darbības, kuru vidū ir ētiskie principi un kalpošana par labu sporta veida interesēm, vērtē LOK, kuras Izpildkomiteja ir tiesīga ierosināt attiecīgas federācijas pilnvaru apturēšanu. Ja kompromiss netiks panākts un LOK Izpildkomiteja tālāk lems, ka LSKA darbība ir jākoriģē, par pilnvaru apturēšanu būs jāiestājas arī IWF.

Kā novēroja aģentūra LETA, otrdienas diskusijas sākumā Ščerbatihs un Andruškevičs bija kategoriski pret došanos uz LSKA kopsapulci un sava viedokļa paušanu tās dalībniekiem. Tiesa, pēc ilgām sarunām viņi nāca klajā ar nostāju piedalīties un censties demokrātiskā ceļā panākt izmaiņas.

LSKA un LSF kopā apvieno ap 350 sportistus visā Latvijā. Lielākais sportistu un biedru īpatsvars pieder LSKA, tomēr abu organizāciju pārvaldē esošie klubi un sporta skolas mēdz pārklāties.

Komentāri

Šai ziņai vēl nav komentāru


Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem