LOK gatava izstrādāt ieteikumus sportistiem, lai izvairītos no infekcijām Brazīlijā
Latvijas Olimpiskās vienības galvenā ārste Līga Cīrule vada mediķu grupu, analizējot nepieciešamās darbības, kas iespēju robežās aizsargātu mūsu sportistus.
Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) pirms augustā gaidāmajām Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm, visticamāk, izstrādās ieteikumus, kā sportistiem izvairīties no potenciālajiem slimību riskiem Brazīlijā, sarunā ar aģentūru LETA pastāstīja LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers.
"Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) galvenā ārste Cīrule vada mediķu grupu, analizējot nepieciešamās darbības, kas iespēju robežās aizsargātu mūsu sportistus," stāstīja Tikmers. "Ja runājam par Zikas vīrusu, vakcīnas šobrīd nav un līdz olimpiskajām spēlēm diez vai izstrādās," viņš atgādināja.
Pasaules Veselības organizācija (PVO) norādījusi, ka vakcīnas izstrādāšanai, visticamāk, būtu nepieciešams vismaz gads.
Timers piebilda, ka ir vesela virkne praktisku un preventīvu darbību, kas var mazināt saslimšanas risku. "Šādu instruktāžu dodam katru reizi, kad vienkopus uzrunājam komandas kandidātus. Latīņamerikā un Brazīlijā ir arī citas problēmas, piemēram, ūdens piesārņojums airēšanas sacensībās. Analizējam situāciju, un iespējams, ka būs kādi ieteikumi sportistiem, kuri dosies uz olimpiskajām spēlēm," teica Tikmers.
Jau vēstīts, ka pēdējās nedēļās Dienvidamerikas un Centrālamerikas valstīs pēkšņi izplatījies Zikas vīruss, kas ir gripai līdzīga slimība un to pārnēsā moskīti. Tas tiek saistīts ar pieaugošu gadījumu skaitu, kad Latīņamerikā, īpaši Brazīlijā, ir piedzimuši bērni ar pārmērīgi mazu galvu un smadzenēm, jo vīruss īpaši bīstams ir grūtniecēm.
Pēc pagājušajā nedēļā Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra izplatītās informācijas, Brazīlijā Zikas vīrusslimības gadījumi reģistrēti 14 štatos, bet to izraisa "Aedes" ģints odu kodieni. Biežākie Zikas vīrusslimības simptomi ir drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, iekaisušas acis, var būt arī galvassāpes, acu sāpes, vemšana un neiroloģiskas komplikācijas. Simptomi ilgst no dažām dienām līdz nedēļai. Smagas slimības formas gadījumā nepieciešama hospitalizācija.
Kā aģentūrai LETA skaidroja Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrā, lai gan ar Zikas vīrusu var inficēties ceļotāji un līdz ar to savā organismā "atvest vīrusu" arī uz Latviju, tomēr šeit vīruss nevar izplatīties, jo infekciju izplata tādas sugas odi, kuri nedzīvo Latvijas klimata apstākļos.