Iniciēs Sporta likuma grozījumus par amatpersonas statusa nepiemērošanu antidopinga jomas komisiju locekļiem
Pēc diskusijām ar sporta organizācijām Veselības ministrija piekritusi virzīt grozījumus Sporta likumā par amatpersonas statusa nepiemērošanu antidopinga jomas komisiju locekļiem, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis.
Izveidojot jauno Latvijas Antidopinga biroju, kā arī trīs šajā jomā darbojošās komisijas, ministrija bija saņēmusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja informāciju, ka, pamatojoties uz likumu Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā, Pārsūdzības komisijas, Terapeitiskās lietošanas izņēmumu komisijas un Disciplinārās antidopinga komisijas locekļi atzīstami par valsts amatpersonām.
Ņemot vērā radušos situāciju, līdzšinējie Pārsūdzības komisijas locekļi amatpersonas statusa piemērošanas dēļ savu darbību tajā pārtraukuši un LOK bija spiesta izsludināt konkursu uz divām minētās komisijas locekļu vietām. Jaunu komisijas locekļu meklējumi beidzās bez rezultāta.
LOK no Pārsūdzības komisijas locekļu amatiem bija atsaukusi LOK Juridisko direktoru Raiti Keseli un basketbolisti Guntu Baško. Savā iesniegumā par atteikšanos ieņemt amatu komisijā Baško norādīja, ka par amatpersonas statusa piemērošanu viņa nav tikusi informēta, turklāt, viņasprāt, šāda statusa noteikšana nepamatoti ierobežo iespējamo personu loku, no kuru vidus izvēlēties labākos speciālistus, kas gatavi brīvprātīgi pildīt komisijas locekļa pienākumus.
Vrubļevskis aģentūrai LETA uzsvēra, ka valsts amatpersonas statusa piešķiršana komisiju locekļiem, kas ir speciālisti un bez atlīdzības ir gatavi veikt sabiedrībai un valstij derīgu darbu, nav pamatota. "Un nav svarīgi, kāpēc kāda persona nevēlas pildīt valsts amatpersonas pienākumus. Svarīgi ir, ka šāds ierobežojums nepamatoti sašaurina to personu loku, no kura var tikt izraudzīti labākie speciālisti - un tāda nepamatota speciālistu loka šaurināšana nevar būt valsts pārvaldes mērķis," pauda Vrubļevskis.
Vrubļevskis tāpat pastāstīja, ka Veselības ministrijai jautājums par amatpersonas statusa nepiemērošanu komisiju locekļiem jāatrisina īsā laikā, jo līdz decembrim divām lietām iztecēs izskatīšanas termiņš.
Līdzīga situācija saistībā ar amatpersonas statusa piemērošanu pirms gada bija radusies Latvijas Sporta federāciju padomē (LSFP), kuru minētā statusa piemērošanas dēļ pameta vairāki cilvēki, tostarp abi padomes viceprezidenti. Iepriekš sporta organizācijas bija apsvērušas iespēju vērsties Satversmes tiesā par biedrošanās brīvības pārkāpšanu saistībā ar amatpersonas statusa piemērošanu LSFP valdes locekļiem, taču, cerot uz jautājuma noregulējumu normatīvo aktu ietvaros, šāda iecere atlikta.